8 травня
4 травня
1 травня
30 квітня
29 квітня
28 квітня
27 квітня
26 квітня
25 квітня
23 квітня
19 квітня
18 квітня
17 квітня
16 квітня
14 квітня
13 квітня
12 квітня
10 квітня

У Сумах збереглося пенсне Чехова

Оскільки хрестоматійний образ Чехова пов’язаний з його зображенням в пенсне, цей популярний в XIX ст. засіб покращення зору – проміжний між моноклем, лорнетом і окулярами – мається в колекціях музеїв письменника, в тому числі у Сумах.

Найбільш ранній і цінний екземпляр подарований сумчанам 1969 р. тодішнім директором Меморіального музею-садиби А.П.Чехова «Меліхове» ЮК. Авдєєвим. Це пенсне з яснозеленими овальними лінзами у металевій оправі з пом’якшуючими прокладками, щоб не травмувати шкіру носа та з маленьким колечком для зручності брати прилад руками та для кріплення ланцюжка або шнурочка. Останні фіксувалися за вухом або на одежі, що дозволяло пенсне не падати долу, зірвавшись з перенісся, де воно невпевнено утримувалося за допомогою розпірки.

Аналогічний оптичний аксесуар, але з прозорими лінзами, потрапив до музею 1997 р. Того ж року колекція поповнилась більш простою моделлю – без пом’якшуючих прокладок та колечка.

А.П.Чехов почав постійно носити пенсне на шнурку 1897 р. Одного разу (01.05.1897) він писав до Сум Н.М. Линтварьовій: « Якби Ви знали, як мені хочеться на Луку… У мене на гостинах наразі очний лікар зі своїми скельцями. Ось вже два місяці, як він підбирає для мене окуляри. У мене так званий астигматизм – завдяки якому у мене часто буває мігрень, і крім того, ще праве око короткозоре, а ліве далекозоре».